Akşehir Müzeleri

Akşehir’de bulunan müzelerden kısaca bahsetmek gerekirse;

Akşehir’de bulunan müzeler de ilçenin tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtmaktadır. Akşehir’deki müzeler şunlardır:

Akşehir Müze seyahat etmek isterseniz gezmeniz gereken müzeler.

Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Akşehir’in en önemli müzelerinden biri olan Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 1914 yılında Rüştü Bey Konağı olarak inşa edilmiştir. Müzede, Akşehir ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen arkeolojik eserler ile Akşehir’in geleneksel yaşamını yansıtan etnografik eserler sergilenmektedir.

Batı Cephesi Karargahı Müzesi

I. Dünya Savaşı sırasında, Batı Cephesi’nin karargahı olarak kullanılan bina, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Müzede, I. Dünya Savaşı’na ait fotoğraflar, belgeler ve eşyalar sergilenmektedir.

Taş Eserler Müzesi

  1. yüzyılda inşa edilen Taş Medrese, Selçuklu döneminin önemli bir eseridir. Taş Medrese, Selçuklu mimarisinin özelliklerini yansıtmaktadır. Müzede, Selçuklu dönemine ait taş eserler sergilenmektedir.

Akşehir Sıra Yarenleri Müzesi

Akşehir’in önemli geleneklerinden biri olan sıra yarenliği geleneğini yansıtan Akşehir Sıra Yarenleri Müzesi, 2015 yılında hizmete açılmıştır. Müzede, sıra yarenliği geleneğine ait fotoğraflar, belgeler ve eşyalar sergilenmektedir.

Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Akşehir’in en önemli müzelerinden biridir. Müzede, Akşehir ve çevresinde yapılan kazılarda elde edilen arkeolojik eserler ile Akşehir’in geleneksel yaşamını yansıtan etnografik eserler sergilenmektedir.

Müzede sergilenen arkeolojik eserler arasında, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. Bu eserler, Akşehir’in tarihinin derinliğini gözler önüne sermektedir.

Müzede sergilenen etnografik eserler arasında, halı, kilim, el dokuma ürünler, mutfak eşyaları, giysiler ve süs eşyaları bulunmaktadır. Bu eserler, Akşehir’in geleneksel yaşamını yansıtmaktadır.

Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Batı Cephesi Karargahı Müzesi, I. Dünya Savaşı sırasında, Batı Cephesi’nin karargahı olarak kullanılan binadır. Bina, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Müzede, I. Dünya Savaşı’na ait fotoğraflar, belgeler ve eşyalar sergilenmektedir. Bu eserler, I. Dünya Savaşı’nın Akşehir ve çevresindeki etkilerini gözler önüne sermektedir.

Taş Eserler Müzesi

Taş Eserler Müzesi, 12. yüzyılda inşa edilen Taş Medrese’de yer almaktadır. Müzede, Selçuklu dönemine ait taş eserler sergilenmektedir.

Müzede sergilenen taş eserler arasında, sütunlar, mermerler, kapılar ve pencereler bulunmaktadır. Bu eserler, Selçuklu mimarisinin özelliklerini yansıtmaktadır.

Akşehir Sıra Yarenleri Müzesi

Akşehir Sıra Yarenleri Müzesi, Akşehir’in önemli geleneklerinden biri olan sıra yarenliği geleneğini yansıtmaktadır. Müze, 2015 yılında hizmete açılmıştır.